לעבור את החורף בשלום

הסכנות שבנהיגת חורף ודרכים להמנע מהן.

מאת: ערן מוגילבקין (מוגי).

 

 

החורף בפתח ואיתו הכביש הרטוב וסכנת ההחלקה, בואו ונבין למה הרכב מחליק ומה גורם להחלקה ונלמד להמנע ממצבים אלו ולהכיר אותם.

העובדה שכדי לא להחליק יש לנסוע לאט ולהמנע מבלימות פתאומיות לא חדשה לאף אחד, אבל למה בעצם נסיעה מהירה ובלימות פתאומיות גורמות להחלקה.

נתחיל עם המהירות. לצמיג יש תעלות ניקוז והמטרה שלהן היא לנקז את המים הנידחסים בין הכביש לצמיג, ניקוז זה מאפשר לצמיג לשמור על אחיזה עם הכביש תוך כדי פינוי מים מנקודות המפגש שבין הצמיג לאספלט. יכולת הניקוז של הצמיג עדיין לא פתרה לחלוטין את בעיית ההחלקה. במהירות גבוהה הצמיג לא יכול להתמודד עם ניקוז המים בקצב המתבקש ולכן נוצר מצב של ריחוף בינו לבין הכביש על גבי שיכבת המים, במצב כזה אין לגלגלים קשר לכביש ולכן הרכב יחליק בהתאם לכוחות האנרציה הפועלים עליו.

מקרה נוסף שבו נוצר מצב ציפה של הצמיג הוא בפניות חדות ולכן גם כאן יש לנסוע לאט.

בפניות ובסטיות חדות ההחלקה תיגרם לא רק ע"י אי יכולת הניקוז במהירות גבוהה אלא גם ע"י העובדה שבסיבוב הצמיג צריך לבצע עוד פעולה והיא הטיית הרכב לכיוון אליו רוצים לנסוע, על הצמיג מופעל כוח צידי רב והוא יאבד אחיזה גם בגלל שהוא לא יכול לנקז מים מהצד וגם בגלל שהמסה של הרכב דוחפת אותו שלא לכיוון אליו הוא מכוון וזה יגרום להאטת סיבובי הגלגל. צמיגים קידמיים המאיטים ביחס לכביש מאבדים את יכולת ההיגוי והרכב ממשיך ישר (תת-היגוי). כוח נוסף שעובד על הרכב בפניה הוא הכח הצנטרפוגלי ששואף לזרוק את הרכב החוצה מציר הסיבוב. האטה כלשהי מקטינה את הכוח הצנטרפוגלי בהרבה, שכן יכולתו של הכוח הצנטרפוגלי לזרוק את הרכב אל מחוץ לסיבוב גדל ביחס ריבועי למהירות הרכב.

התגובה הראשונית של נהג במצב שבו הרכב נכנס לתת-היגוי וממשיך ישר למרות הפנית ההגה היא להפנות את ההגה עוד יותר, דבר זה לא יעזור ואף יחריף את התת-היגוי.

במצב של תת-היגוי יש להרפות בעדינות מדוושת הגז ולא להפנות עוד את ההגה, פעולת האטה תחזיר את ההיגוי לגלגלים הקידמיים.- אין להרפות מדוושת הגז בפתאומיות מכיון וזה עלול לגרום להיגוי יתר ("זריקת תחת"). בלימה במצב של תת-היגוי תבטל את האפשרות לתיקון, עקב כך יציאה מתת-ההיגוי לא תתאפשר! ישנה טכניקת היגוי ליציאה מהירה יותר מתת-היגוי תוך כדי ההרפיה מדוושת הגז אך את הטכניקה הזאת יש ללמוד ולתרגל במגרש הדרכה לנהיגה מתקדמת.

ברוב הרכבים יש נטייה לתת-היגוי בפניות אך ישנם רכבים בודדים כמו ג'יפ סופה וג'יפ CJ מכל הדגמים ("ג'יפ אמריקאי", "סיקס" וכו'), שבהם הנטייה היא לכיוון היגוי יתר. משמעות הדבר הוא שברכבים אלו רוב ההחלקות בפנייה יקרו בהיגוי יתר ("זריקת תחת") ולא בתת-היגוי, במצב זה קשה יותר להשתלט על הרכב ולכן יש לתרגל היחלצות ממצב זה במגרש הדרכה מתאים, אני יכול לתת לכם מושג לגבי הבסיס ליציאה מההחלקה הזאת.

כמו בכל החלקה, אין לבלום, יש לסובב את ההגה לכיוון אליו ניזרקים אחורי המכונית ולתת לרכב להתיישר. האמת היא שיש עוד הרבה מה לעשות במצב זה אך זה מתאים אך ורק לתרגול מעשי ולא להדרכה בכתב.

גורם מרכזי נוסף להחלקות הוא בלימה פתאומית ו/או בלימה לא נכונה.

במצב של בלימה פתאומית הגלגלים ננעלים ומיד עוברים למצב ציפה על פני המים.

נכון שבימינו לרוב כלי הרכב יש ABS אך גם עם ABS חשוב לדעת איך לבלום ואיך לנהוג.

מערכות ה- ABS של השנים האחרונות אכן נותנות מענה מצויין למניעת נעילה של הגלגלים ולשמירה על יכולת ההיגוי תוך כדי פניה, אך, מערכות ה- ABS הישנות יותר בנות ה- 6 5 שנים ואילך יעילות פחות מאלו החדישות יותר ויש להכיר במגבלותיהם.

חשוב לדעת אם ברכב בו אתם נוהגים יש ABS ואיך הרכב מתנהג כשה- ABS נכנס לפעולה.

בעיקרון ABS מונע את נעילת הגלגלים רגע לפני שהם עומדים לאבד אחיזה והוא עושה זאת בקצב של חלקיקי השניה. ABS מדגם ישן יותר משחרר את נעילת הגלגלים מיד לאחר שננעלו לחלקיק השניה, כאן כבר יש ירידה ביעילות ובקצב העבודה ביחס ל- ABS המתקדם יותר.

כשאתם לבד בכביש ישר או במגרש ריק, תבדקו טוב במראה שאין אף אחד מאחוריכם ותנו בלימת חירום חזקה עד לעצירה, כך תוכלו להכיר את פעולת ה- ABS ולהרגיש את התנודות והרעשים שמלווים ביחד עם פעולת מערכת זו ברכב שלכם. מערכת ה- ABS אומנם מאפשרת

מידה של שליטה על ההיגוי תוך כדי בלימה, אך יכולת ההיגוי יורדת, ההיגוי מגיב יותר לאט וקוטר הסיבוב גדל.

ברכבים ללא ABS מחליקים מיד עם נעילת הגלגלים, מאבדים את ההיגוי והשליטה לחלוטין, הרכב ממשיך ישר בהתאם לכוחות הפועלים אליו ללא שום קשר למה שהנהג עושה עם ההגה.

קיימות מספר שיטות למניעת החלקה:

פימפום שיטה ישנה, קלה לביצוע אך לא יעילה, אדם לא מסוגל לפמפם בקצב מספק כדי לקצר את מרחק העצירה.

סחיטה לחיצה הדרגתית על דוושת הבלם עד לנקודה בה הגלגלים מתחילים להינעל, מנסים להשאר על הבלמים במצב שכמה שיותר קרוב לנקודת הנעילה מבלי לנעול.

בלימה נסוגה (דגרסיבית) בולמים חזק (בלימת חרום) לנעילה ומיד משחררים בהדרגתיות רק עד לשיחרור הנעילה ומנסים להשאר בתחום הקרוב לנעילה.

בלימה נסוגה המבוצעת ע"י נהג מיומן ומאומן היא הפתרון הטוב ביותר למצבי חירום ברכבים נטולי ABS, אך בשביל זה יש להתאמן הרבה.

גם במשאיות יש ABS ולכן בחורף יש לבלום (בעדינות כמובן) בעזרת הבלמים כדי לאפשר ל- ABS לפעול ולעזור במידת הצורך, יש להמנע עד כמה שאפשר משימוש בבלם מנוע ("אגזוז ברקס") ובריטרדר מכיוון והם בולמים רק את הסרן/סרנים אחוריים ועלולים בקלות לגרום למצב של היגוי יתר ו/או מצב "ד" בגורר תומך (סמי-טריילר).

בכל רכב, בכל מצב ובכל מקרה יש להקפיד על שמירת מרחק! כדאי אפילו לשמור מרחק כפול מהרגיל וגם זה לא מספיק כי "הרגיל" אצל 90% מהנהגים הוא פחות מדי גם במצב של כביש יבש.

מצב החלקה נוסף בו אנו נתקלים הוא סיחרור גלגלים בזינוק ו/או בהאצה. זה אולי מרשים את הח'ברה אבל זה יוצר בעיית שליטה כיוונית רצינית והרכב עלול לזנק אל עבר מכוניות ו/או אנשים. הדרך להתגבר על החלקת הכוח הזאת היא פשוטה, להאיץ יותר בעדינות.

ישנם רכבים בעלי מערכת בקרת אחיזה, רכבים אלו יתנו למערכת לטפל ולשלוט בהעברת הכוח לגלגלים כך שלא יהיו החלקות כוח. בגירים אוטומטים רבים ישנם כפתורים שנועדו לספק האצה יותר מתונה על מנת שלא להחליק, אלו הם כפתורי ה- HOLD, ICE, WINTER וכו'.

נושא חשוב נוסף בנהיגת חורף הוא חציית שלוליות. שלוליות יש לחצות לאט לאחר שאנו בטוחים שהם לא עמוקות מדי, שלוליות עמוקות עלולות לפגוע במערכת החשמל ולתקוע את הרכב והן אף עלולות להגיע ליניקת האויר ולסיים את חיי המנוע באותו רגע. מעבר מהיר של שלוליות גם לא עמוקות עלול לגרום להתזת מים על מערכת החשמל ולקצרים ותקלות, מעבר לכך מעבר מהיר על גבי שלוליות הוא מסוכן. במעבר מהיר של שלולית הצמיגים מיד נכנסים למצב ציפה והתנגדות המים היא זאת שמכוונת את המכונית,- אין לנסות לתקן עם ההגה מכיוון שזה לא יעזור ואף עלול לגרוע ולגרום לאיבוד שליטה ולתאונה. אם כבר נכנסתם לשלולית מהר מדי ואתם במצב ציפה, החזיקו את ההגה ישר, רוב הסיכויים שכוח ההתמדה ישאיר אותכם בכיוון הכללי הנכון בעוד שניסיון לתיקון עם ההגה עלול לשלוח אותכם לכיוון לא צפוי. כאשר יוצאים משלולית חשוב מאוד לפמפם מעט על הבלמים כדי ליבש אותם ולהחזיר להם את יכולת הבלימה ולא למצוא את עצמכם בולמים על ריק ברמזור הראשון.

הבה נתייחס קצת לרכב שטח 4X4 ולרכבים אחרים המונעים בהנעה לכל ארבעת הגלגלים.

בחלק מרכבי השטח ובכל רכבי הכביש המונעים בהנעה לכל ארבעת הגלגלים (AWD) יש דיפרנציאל מרכזי המאפשר לרכבים אלו לנסוע בהנעה 4X4 על הכביש ובכך לשפר את אחיזתם בכביש. רכבים אלו נמצאים תמיד במצב 4X4 ללא כל אפשרות לניתוק כשהדיפרנציאל המרכזי מאפשר שינוי מהירויות בין הסרנים וחלוקת כוח לא שווה בהתאם לדרישה. דוגמאות לרכבים כאלו: טויוטה לנד-קרוזר פראדו, טויוטה ראב4, כל הלנד-רוברים, לאדה ניבה, האמר, חלק מהגרנד צ'ירוקי, רנו סניק, סובארו אימפרזה טורבו, סובארו אימפרזה AWD, סובארו 4B, סובארו אאוטבק, סובארו פורסטר, סוזוקי איגניס AWD, וולוו קרוס-קנטרי, אאודי קוואטרו, אאודי אולרואד, קרייזלר וואיג'ר AWD, סיאט לאון AWD, פולקסוואגן פורמושין ועוד. רכב שניכלל ברשימה זאת אך גם ברשימה של ה4-X4 האחרים הוא המיצובישי פאג'רו. הפאג'רו הוא הרכב היחיד שמאפשר בחירה בין נסיעה בהנעה אחורית, נסיעה ב- 4X4 קבוע עם דיפרנציאל מרכזי ונסיעה ב- 4X4 עם דיפרנציאל מרכזי נעול שזה כמו נסיעה ברכבי 4X4 ללא דיפרנציאל מרכזי. בחורף מומלץ מאוד לבעלי הפאג'רו לנסוע ב- 4X4 קבוע עם דיפרנציאל פתוח. נסיעה ב- 4X4 קבוע במכוניות האלו עוזרת כל עוד מועבר כוח לגלגלים. כל עוד הגלגלים מקבלים כוח מהמנוע האחיזה של רכבים אלו עדיפה ולכן יש צורך לדעת איך נוהגים אותם כדי להפיק מהם את המירב. העסק הוא די פשוט, לא צריך ללחוץ על הגז עד הסוף כדי לקבל את האחיזה המוגברת אלא מספיק לתת כוח רציף ומתון ללא האצה לגלגלים כדי ליצור את האחיזה העדיפה. מסקנה, מאיטים לפני הסיבוב ואת הסיבוב לוקחים עם גז קבוע ומתון ללא האצה מיותרת, כבר תרגישו איך הרכב מדביק אותכם לכביש בסיבוב.

יתרון נוסף בנהיגה עם 4X4 קבוע הוא שבלימת המנוע בולמת את כל ארבעת הגלגלים ומפחיתה בהרבה את הסיכוי לאיבוד שליטה ולכן ברכבים אלו האטה על המנוע היא יעילה מאוד.

ברכבי שטח 4X4 אחרים ההנעה על הכביש מועברת לגלגלים האחוריים ושילוב ל4X4 נועל את הסרן הקידמי אל האחורי ללא אפשרות של שינוי מהירויות ביניהם, דבר זה גורם להחלקת חלק מהגלגלים  בסיבוב ולעומסים במערכת העברת התנועה ולכן אין לנסוע במצב זה ברכבים כאלו בכביש, ה- 4X4 ברכבים אלו מכונה 4X4 זמני (TIME-PART) ומיועד לשטח בלבד, על הכביש יש להשאר בהנעה אחורית ולנהוג ביתר זהירות . דוגמא לרכבי שטח עם 4X4 זמני: כל הטנדרים 4X4 של כל החברות, כל הג'יפים של סוזוקי, ג'יפ סופה, ג'יפ CJ, ג'יפ רנגלר, קאיה ספורטאז', קאיה סורנטו, יונדאי גלופר, יונדאי טראקאן, ניסן טראנו, כל דגמי סנגיונג, כל דגמי טאטא, איסוזו טרופר, איסזו רודאו ועוד.

בחלק מרכבי השטח יש דיפרנציאלים אחוריים מוגבלי החלקה ודיפרנציאלים אחוריים עם נעילה אוטומטית, ברכבים אלו יש לנהוג בזהירות יתרה ולהכיר טוב טוב את התנהגות הרכב איתם, התנהגות שעלולה להיות בלתי צפויה. לשמחתי רוב האנשים שמתקינים נעילת דיפרנציאל אוטומטית בריכבם יודעים מה הם עושים, מבינים את ההשלכות ונוהגים בהתאם. בעיקרון מנגנונים אלא עלולים לנעול את הסרן האחורי כשהם חשים בהחלקה קלה בסיבוב דבר זה עלול לגרום להיגוי יתר, או לתת היגוי ברכבים חלשים יותר בעלי אחיזה טובה בסרן האחורי.

 

 

להלן מספר נקודות נוספות החשובות לנהיגת חורף;

צמיגים הם הרכיב העיקרי והחשוב ביותר בכל הנוגע לאחיזה בכביש, יש לשמור על לחץ אויר מתאים מכיון ולחץ לא מתאים פוגע באחיזת הצמיג ובחסינותו. באם הצמיג יבש ו/או שחוק יש להחליף אותו בהקדם כדי שלא יווצר מצב של פיצוץ פתאומי או איבוד אחיזה מוקדם של הצמיג. במשאיות צמיג טוב, במצב טוב ובלחץ נכון זה קריטי.

מזג האויר משחק תפקיד חשוב בחוף ומציב בפני הנהג מספר רב של גורמים המסוכנים לנהיגה.

בנסיעות ארוכות בגשם עם מגבים עובדים יש להזהר מאפקט ההיפנוט שיש למגבים עקב תנועתם הלוך ושוב, מרגיש אפטי, עצור והרענן.

מגב יבש ולא טוב יוצר מריחות על החלון ומקשה על הראות, יש להחליף מגבים פגומים.

הפשר את האדים על השמשה הקידמית והחלונות לפני הנסיעה ולא אחרי תחילתה, מצב קירור של המזגן המופנה לשימשה הקידמית מפשיר את האדים מהר יותר.

הדלק אורות גם ביום כדי לשפר את טווח הראות שלך ולאפשר לאחרים להבחין בך מרחוק.

נקה בוץ מהפנסים, פנס מכוסה בבוץ שקול לפנס כבוי.

כשנוסעים עם חלונות סגורים האויר מתחמם מהנשימה שלנו וכן גם הוא נהיה עשיר ב- 2CO, דברים אשר גורמים להרדמות - אוורר מדי פעם את פנים הרכב ע"י פתיחת חלון.

השתדל להמעיט את נסיעותיך בערפל ותנאי ראות קשים אחרים, אל תדליק אורות גבוהים הם יוצרים סינוור מהערפל ומטיפות המים בגשם כבד השאר באורות נמוכים.

באם הגשם נהיה כבד עד כדי אובדן ראות, עצור בצד וחכה עד לרגיעת מזג האויר כשמתקשים לראות לא נוהגים!

וודא שמיכל המים של המתזים מלא ושהמתזים תקינים כדי שתוכל בכל עת לנקות את השמשה הקידמית מרסס כביש, מבוץ ומלכלוך.

שמור מרחק בכביש אין מקום לטעויות, במיוחד לא בחורף.

אם אתה נוסע על צמיגי שטח, האט, אחיזת הכביש שלהם פחותה באופן משמעותי.

יש להמנע מבלימות פתע וסטיות חדות.

הסתכל תמיד קדימה וחפש סכנות אפשריות, כך תוכל להמנע מהם עוד מראש.

נהג משאית, תשתדל להמנע משימוש בבלם המנוע ("אגזוז ברקס") ו/או בריטרדר, סע לאט במיוחד ותשתמש בעדינות בבלמים.

עומס רב או עומס יתר על משאית עלולים להיות קריטיים בחורף ולכן יש להקפיד על משקל חוקי ומתאים לתנאים ולחץ אויר נכון בצמיגים.

 

 אני ממליץ בחום לכל הנהגים, בכל סוגי הרכבים, לעבור קורס נהיגה מתקדמת במקום בו תוכלו גם לתרגל את מה שלמדתם על רכבכם הפרטי.

 

שיהיה לכולנו חורף בטוח וגשום במיוחד!